Az uniós jog, konkrétan a 2005/214/IB kerethatározat, amely a kölcsönös elismerés elvét a pénzbüntetésekre alkalmazza, lehetővé teszi az igazságügyi vagy közigazgatási hatóságok számára, hogy adott pénzbüntetést közvetlenül egy másik uniós tagállam hatóságához továbbítsanak, és minden további alaki követelmény nélkül lehetővé teszi e büntetés elismerését és végrehajtását.
Az elv minden olyan bűncselekmény vonatkozásában alkalmazandó, amelyre pénzbüntetés szabható ki. A kerethatározatban felsorolt 39 bűncselekmény vonatkozásában (például bűnszervezetben való részvétel, terrorizmus emberkereskedelem, erőszakos közösülés, lopás, közlekedési bűncselekmények) eltörölték a kettős büntethetőség ellenőrzését. Az elismerés feltétele, hogy a büntetést a tagállam igazságügyi vagy közigazgatási hatósága szabta ki, és a határozat jogerős, tehát vele szemben további jogorvoslatra nincs lehetőség.
Valamely határozat, a kerethatározatban előírt tanúsítvánnyal (107 Kb)
együtt, továbbítható azon tagállam hatáskörrel rendelkező hatóságainak, amelyben az a természetes vagy jogi személy, akinek a terhére a határozatot hozták, vagyonnal vagy jövedelemmel rendelkezik, ahol szokásos tartózkodási helye, illetve bejegyzett székhelye található. Valamennyi tagállam kijelöl egy (vagy több) olyan hatóságot, amely a határon átnyúló ügyekben pénzbüntetést kiszabó határozatok továbbítására a saját nemzeti joga szerint hatáskörrel rendelkezik. 2017-ben egyes tagállamokkezdeményezésére 5 formanyomtatványt hoztak létre. Ezek nem bírnak kötelező erővel, céljuk a határon átnyúló pénzbírságok végrehajtásának megkönnyítése a kerethatározatban lefektetettek szerint, és az eljáráshoz kapcsolódó pénzügyi és adminisztratív terhek csökkenéséhez vezetnek.
Az a tagállam, amelynek a határozatot továbbították, csak korlátozott esetekben tagadhatja meg annak végrehajtását (például ha a 4. cikkben előírt tanúsítvány bemutatása nem történt meg, vagy a tanúsítvány hiányos; a pénzbüntetés összege 70 EUR-nál alacsonyabb; az érintett személy nem kapott tájékoztatást a jogorvoslati lehetőség határidejéről, stb.). A határozat végrehajtása a végrehajtó tagállam joga szerint történik. A pénzbüntetés meg nem fizetése esetén lehetőség van szabadságvesztés vagy a nemzeti jog szerinti egyéb büntetés alkalmazására. A határozatok végrehajtásából befolyó pénzösszegek a végrehajtó államot illetik meg, kivéve, ha erről az érintett tagállamok eltérően állapodtak meg.
A kerethatározatnak az egyes tagállamok általi alkalmazásával kapcsolatos részletesebb tájékoztatásért kattintson ide (link a büntetőügyekben létrehozott Európai Igazságügyi Hálózat e témával foglalkozó oldalaira).
A honlapot az Európai Bizottság tartja fenn. Az ezen az oldalon található információ nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság hivatalos álláspontját. A Bizottság semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal az e dokumentumban foglalt vagy említett információk és adatok tekintetében. Kérjük, az európai oldalak szerzői jogi szabályai vonatkozásában vegye figyelembe a jogi nyilatkozatot.