Az irányelv szövege
Információk keresése régiónként
- Európai Unióeu
- Belgiumbe
- Bulgáriabg
- Csehországcz
- Dániadk
- Németországde
- Észtországee
- Írországie
- Görögországel
- Spanyolországes
- Franciaországfr
- Horvátországhr
- Olaszországit
- Cipruscy
- Lettországlv
- Litvánialt
- Luxemburglu
- Magyarországhu
- Máltamt
- Hollandianl
- Ausztriaat
- Lengyelországpl
- Portugáliapt
- Romániaro
- Szlovéniasi
- Szlovákiask
- Finnországfi
- Svédországse
- Egyesült Királyságuk
- Zelenia Mcfarlandts
MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?
- Az irányelv célja a fogyasztóvédelem fokozása az eladók és vevők közötti szerződésekre vonatkozó nemzeti jogszabályok számos kulcsfontosságú szempontjának összehangolása révén.
- Ösztönzi az uniós országok közötti kereskedelmet, különösen az online vásárlást előnyben részesítő fogyasztók tekintetében.
FŐBB PONTOK
Hatály
A szervezett utazási formákhoz vagy a pénzügyi szolgáltatásokhoz – például fogyasztói hitelhez és biztosításhoz – hasonló néhány kivételtől eltekintve, a következők tartoznak ezen irányelv hatálya alá: az áruk, szolgáltatások (a víz, gáz vagy villamos energia), valamint az online digitális tartalom értékesítésére vonatkozó, kereskedők és fogyasztók közötti szerződések. A távértékesítésről (97/7/EK), valamint a házaló kereskedésről (85/577/EGK) szóló irányelvek helyébe lép.
Tájékoztatási kötelezettségek
Szerződés megkötése előtt a kereskedőknek egyértelmű, érthető tájékoztatást kell nyújtaniuk a fogyasztóknak a következőkkel kapcsolatban:
- a személyazonosságuk és elérhetőségük,
- a termék főbb jellemzői és
- a vonatkozó feltételek – többek között a fizetési feltételek, a szállítási idő, a teljesítés, továbbá a szerződés időtartama és annak megszűnésére vonatkozó feltételek.
Boltokban kizárólag a nem nyilvánvaló információkra vonatkozik e tájékoztatási kötelezettség.
A tájékoztatási követelmények – különösen az elállási jogra vonatkozóan – részletesebbek a postai úton, a telefonon kötött vagy az online szerződések, valamint az üzlethelyiségen kívül kötött szerződések tekintetében.
Elállási jog
A fogyasztók a távollevők között és az üzlethelyiségen kívül kötött szerződésektől indokolás és költség nélkül elállhatnak az áruk szállításától vagy a szolgáltatási szerződés megkötésétől számított 14 napon belül, figyelemmel bizonyos kivételekre. Az értékesítő által biztosított elállásinyilatkozat-minta alkalmazása elegendő. Az elállási időszak 12 hónappal meghosszabbítható, amennyiben a fogyasztó figyelmét nem hívták fel jogaira.
A kivételek a következőkre vonatkoznak: a gyorsan romló áruk; a fogyasztó által felbontott, lezárt csomagolású áruk, amelyek egészségvédelmi vagy higiéniai okokból nem küldhetők vissza; valamint szállodai foglalások vagy konkrét időponthoz kötött autókölcsönzések.
Az indokolatlan fizetési költségek, illetve további díjak megtiltása
A kereskedők nem terhelhetik a fogyasztókat olyan díjjal, amely az adott bizonyos fizetési mód igénybevétele után az eladók által fizetendő díjat meghaladják.
Amennyiben a fogyasztó valamely szerződéssel kapcsolatos kérdéssel vagy panasz céljából hívja fel telefonon a kereskedőt, a telefonálás költsége nem haladhatja meg az alapdíj összegét.
A fogyasztó kifejezett hozzájárulása szükséges a többletösszeg fizetésével járó szolgáltatások nyújtása esetében. Az előre kipipált jelölő négyzeteket megjelenítő megrendelőlap nem alkalmazható e kifizetésekhez.
MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?
Az irányelv 2011. december 12-én lépett hatályba. Az uniós országoknak 2013. december 13-ig kellett átültetniük nemzeti jogukba. Az irányelv a 2014. június 13 -a után megkötött szerződésekre alkalmazandó.
HÁTTÉR
További információkért lásd: A „Fogyasztók jogairól szóló irányelv” oldalt az Európai Bizottság honlapján.
JOGI AKTUS
Az Európai Parlament és a Tanács 2011/83/EU irányelve (2011. október 25.) fogyasztók jogairól, a 93/13/EGK tanácsi irányelv és az 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 85/577/EGK tanácsi irányelv és a 97/7/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 64–88. o.)
A honlapot az Európai Bizottság tartja fenn. Az ezen az oldalon található információ nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság hivatalos álláspontját. A Bizottság semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal az e dokumentumban foglalt vagy említett információk és adatok tekintetében. Kérjük, az európai oldalak szerzői jogi szabályai vonatkozásában vegye figyelembe a jogi nyilatkozatot.